poniedziałek, 16 września 2013

Czym są programy partnerskie?


               

Czym są programy partnerskie?


Autor: Marcin  Gurtowski

Pozwól, że zacznę trochę od teorii ponieważ chcę wyjaśnić czym tak naprawdę są programy partnerskie. Wiele się o nich mówi i nie zawsze są to trafne teorie dlatego na początku mam zamiar pokazać właściwy obraz tego tematu.

Programy partnerskie są bardzo popularne i stanowią jedną z łatwiejszych form zaistnienia w sieci. Bez zaplecza technicznego, własnych produktów można zarabiać w internecie. Jednak jeśli sądzisz, że wystarczy wybrać program partnerski, skorzystać z gotowego systemu i dzięki temu od razu zaczniesz zarabiać duże pieniądze, to powiem wprost – cudów nie ma! Z dnia na dzień nie da się stworzyć biznesu od zera, trzeba się w to zaangażować i włożyć w to dużo pracy. Zadaniem partnera jest stworzenie systemu promocji i sprzedaży, a do tego będzie wymagana Twoja praca.


Korzyści dla autorów


Programy partnerskie są charakterystyczną formą współpracy pomiędzy autorami programów, a partnerami. Zadaniem partnerów jest wypromowanie i sprzedaż produktów lub usług. Można określić to tak, że partnerzy dla firmy założyciela programu partnerskiego są pracownikami działu sprzedaży. Takich osób może być niemal nieograniczona ilość, jednak ich praca nie stanowi żadnego kosztu, bo wynagradzani są dopiero za efekty. Inaczej mówiąc producent np. telefonów komórkowych musi wydać ogromne pieniądze najpierw za wyprodukowanie towaru, następnie za reklamę i cały marketing, nie zapominając o wszystkich pośrednich czynnikach, zanim pierwszy telefon w ogóle zostanie sprzedany. W programie partnerskim producent ponosi koszty dopiero w chwili, gdy dokonana zostanie sprzedaż. Oczywiście ujęte jest to w wielkim skrócie, producent niemal w każdym przypadku poniesie na początku koszty produkcji, czy postawienia systemu na którym oparty będzie program partnerski. Jednak chcę tylko pokazać różnice i korzyści jakie dla takiej firmy płyną, jeżeli korzysta z takiej właśnie formy sprzedaży.


Pokazałem tylko ogólny zarys jakie korzyści wynikają dla autorów programu partnerskiego. Oczywiście jest to świetny sposób na rozwijanie swojego e-biznesu, gdzie ponosi się stosunkowo małe ryzyko. Można w ten sposób zwiększyć sprzedaż własnych produktów, a partnerom płacimy tylko wtedy gdy mają efekty i w ten sposób zarabiamy, sprawia, że jest to opłacalny system. Każdemu kto chce rozwinąć swój biznes w internecie, mogę szczerze polecić tą formę promocji. Nie będę się jednak tu rozpisywał na temat jak założyć program partnerski, ponieważ bardziej chcę się skupić nad drugą stroną, aby zarabiać jako partner i o tym w dalszej części będzie mowa.


Korzyści dla partnerów


Podstawowym atutem jest fakt, że nie trzeba tworzyć własnego produktu, co wymaga dużej wiedzy, doświadczenia, czasu, a niekiedy i pieniędzy. Często właśnie ograniczeniem, szczególnie na początku dla wielu osób jest to, że nie wiedzą jak stworzyć produkt by na nim zarabiać. W tym przypadku korzysta się z gotowych produktów lub usług, a zadaniem partnera jest sprzedanie go i z tego naliczana jest prowizja.


Osoba chcąca dołączyć do programu partnerskiego nie musi zakładać działalności gospodarczej. Jest to niewątpliwie ułatwienie dla osób, które po prostu chcą sobie dorobić trochę do pensji. Większość projektów zezwala na uczestniczenie w programie partnerskim osobom fizycznym.


Partner nie musi się również przejmować stroną z ofertą, bo to już leży po stronie firmy. Dołączając do programu partnerskiego najczęściej dostaje się unikalny link, za pomocą którego skierowuje się klientów na stronę z ofertą. W ten sposób system wie, że taka osoba została polecona przez danego partnera i dzięki temu możliwe jest naliczenie prowizji właściwej osobie. Ponadto bardzo często zdarza się, że do dyspozycji są inne gotowe narzędzia typu banery, narzędzia, oraz teksty i gotowe mailingi, które można wykorzystać do promocji.


Samo przystąpienie do programu partnerskiego nie jest skomplikowane i nie wymaga jakichkolwiek inwestycji ze strony osoby przystępującej. Jedyne co należy zrobić to wejść na stronę sprzedawców oferujących programy partnerskie, następnie zapoznać się z regulaminem uczestnictwa i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po zaakceptowaniu zgłoszenia dostaje się możliwość zalogowania i otrzymuje się dostępne narzędzia. Od tego momentu można już zacząć promować i zarabiać na programie partnerskim.


Wymagania jakie należy spełniać, aby skutecznie zacząć współprace przy programie partnerskim również nie są wygórowanie. Tak naprawdę jedynym i niezbędnym elementem jest dostęp do internetu oraz jakiś komputer. To tak naprawdę wystarczy aby móc zacząć współpracę. Nie potrzeba też dużej wiedzy technicznej, bo to co będzie przydatne przedstawię w kolejnych artykułach i ze wszystkimi elementami powinna sobie poradzić każda osoba, tym bardziej, że w internecie jest dostępnych bardzo wiele materiałów pomocniczych na ten temat.

  Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
               
   

2 komentarze: